Film İzle
Film İzle 14 May 2018
4
watermark logo

Bir sonraki videoyu

Türk Yıldızları 'Malazgirt' ve 'Büyük Taarruz' Gösterisi
27 Aug 2018
Türk Yıldızları 'Malazgirt' ve 'Büyük Taarruz' Gösterisi
Haber izle · 118 Görüntüleme

Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok - Türk Filmi

 198 Görüntüleme
Kategori: Film

Salim, 30 yaşlarında bir cinayet masası dedektifidir. Yeni bir dava üzerine çalışırken, bir süredir devam etmekte olduğu göz tedavisinin sonuç vermediğini ve zamanla kör olacağını öğrenir. Bu gerçekle baş etmeye çalışırken ilgilendiği davada öldürülen kişinin karısı Handan Hanım’ın da kör bir piyanist olması, Salim’in durumunu daha da ilginç kılar. Olaylar geliştikçe Salim daha da körleşir. Ya da Salim körleştikçe olaylar gelişir.

Limon Film Hakkında

Limon bir içerik şirketidir. Televizyon, sinema ve dijital mecralarda; kanallar, platformlar, izleyiciler ve markalar için, orijinal içerikleri iftiharla sunar. Limon’da anlatılan senin hikayendir.

Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok: Göz ile Ne Kadar Görürüz?
Cinayet masasında dedektif olan Salim, çok yakında görme yetisini tamamen kaybedeceğini öğrenmesinin hemen sonrasında bir cinayeti araştırmaya başlar. Handan Soylu adındaki kör bir piyanist kadının kocasının öldürüldüğü bu olay, Salim’de bir huzur duygusu uyandırmıştır. Salim, ne cinayete ne de kadının kör olduğuna üzülmektedir. Zira bir ortaklık duygusu hissederken, onun yüzünü hiç göremeyen bu kadına karşı koyamadığı bir aşk hissine sürüklenir. İşte tam burada film, görme(me)yi hem cinayetin nasıl işlendiğini çözmek için kullanarak etik bir çerçeve çizer, hem de Salim üzerinden görmenin diğer duyu organlarıyla olan parçalanmaz ilişkisinden bahsederek ona çok boyutlu bir anlam yükler.

Salim’in, gözlerine sokarcasına ona gösterilenler üzerinden görünmeyenlerin aralanmasıyla bir cinayeti çözmesine karşılık her şeyiyle gördüğü bir kadının aşkının gerçek olmaması filmin çıkış noktasına nokta atışı yapmaktadır. Salim’in beş duyusunu da hissederek Handan’a aşkını ilan etmesine karşılık Handan, onu göremediği için ona aşık da olamayacağını savunur.

Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok, bir aşk filmi değil. Aynı zamanda tüm gösterilenlerin nesnel gerçek olduğu bir film de değil. Filmde de gördüğümüz gibi ne aşk, ne de hakikat sadece göz organı ile gerçekleşmektedir. Film, fiziksel olarak görme meselesinin hakikatı bulmaya yetmeyeceğini söyleyerek görmeye metafizik bir anlam yüklüyor, tüm duyuların görmeyi tamamladığını ve algıyı oluşturduğunu dile getiriyor.

Polisiye türündeki bu filmin ilerleyen yıllarda Onur Ünlü’nün filmografisinde önemli bir yere oturacağını düşünüyorum. Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi’nde izlediğimiz Bülent Emin Yarar’ın canlandırdığı Ergün karakterine birçok yönden benzeyen filmin Salim karakteri her ne kadar polisiye türüne göre özgün bir karakter gibi gözükse de, hikâyenin bu çok boyutuna karşılık biraz sönük kaldığını söylemek zorundayım. Onun hakkında görme yetisinden daha fazla konunun serilmesini dilerdim. Filmin tek ve çok önemli eksiğinin bu olduğunu düşünüyorum.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Yorumları Listele

Facebook Yorumları

Bir sonraki videoyu

Türk Yıldızları 'Malazgirt' ve 'Büyük Taarruz' Gösterisi
27 Aug 2018
Türk Yıldızları 'Malazgirt' ve 'Büyük Taarruz' Gösterisi
Haber izle · 118 Görüntüleme