Haber izle
Haber izle 15 May 2018
5
watermark logo

Bir sonraki videoyu

The Best Zach King Magic Vines 2018
26 Nov 2018
The Best Zach King Magic Vines 2018
Redbulcomx · 62 Görüntüleme

Kısaca Günün Haberleri - 15 5 2018 Günün Özeti - Bu gün neler yaşandı

 201 Görüntüleme
Kategori: Haberler ve Spor

FİLİSTİN'DE 'KUDÜS' KATLİAMI
ABD elçiliği açtı 50'yi aşkın Filistinli öldü!

İsrail askerleri, ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasını protesto eden Filistinlilerin üzerine ateş açtı. Katliama dönen saldırıda aralarında 14 yaşında bir erkek çocuğun da bulunduğu en az 52 Filistinli hayatını kaybetti, iki bine yakın kişi de yaralandı. İsrail'i 'Gazze'de katliam yapmakla' suçlayan Filistin Lideri Mahmud Abbas büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması kararını “yüzyılın tokatı” olarak tanımlarken BM Güvenlik Konseyi, Filistin gündemiyle acil toplanma kararı aldı. Kudüs'teki büyükelçiliğin açılış törenine telekonferansla katılan ABD Başkanı Donald Trump ise 'Amerikanın bölgede kalıcı bir barış anlaşmasını sağlamaya sadık olmayı sürdürüyor' sözlerini kullandı. Avrupa Birliği, ABD’nin Büyükelçiliği'ni Kudüs’e taşıma kararına itiraz etmiş ve çoğu AB ülkesi, büyükelçisini törene göndermemişti. Saldırılara tepki gösteren Rusya da ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını "olumsuz" karşıladıklarını duyurdu.

KHK ZULMÜNE TEPKİ
Beştaş: Yapılanlar hukuksuzluktur, zorbalıktır

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, OHAL sürecinde ortaya çıkan “iltisak” kavramı ile herkesin ihraç edilebilecek bir aşamaya getirildiğini söyledi. Öz kardeşinin de “HDP milletvekilinin kardeşidir” notuyla ihraç edildiğini söyleyen Beştaş, 'KHK’larla yapılan 10 binlerce ihraç kararı; hukuksuzluktur, zorbalıktır, faşizmdir' sözlerini kullandı.

'CADI AVINDAN KAÇIŞ'
GYV: AKP iktidarı hareket özgürlüğünü engelliyor
Ağır insan hakları ihlalleri GYV raporunda...

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, 'Türkiye'deki ve dünya çapındaki cadı avından kaçış - Terketme Hakkı' başlıklı çarpıcı bir rapor yayınladı. AKP iktidarının, ilan ettiği OHAL sonrası ülkeyi çok sayıda kişi için açık hava hapishanesine dönüştürdüğüne dikkat çekilen raporda, ağır insan hakları ihlallerine belgeleriyle ayrıntılı bir şekilde yer veriliyor. 96 sayfalık çarpıcı raporda işkence, insanlık dışı aşağılayıcı muamele ve cezalardan korunma için ülkeden ayrılmak isteyen onbinlerin hareket özgürlüğünün kısıtlandığına, yurtdışında bulunan Gülen cemaati mensuplarına yönelik kaçırma vakalarının da siyasi baskı ve tehditlerle gerçekleştirildiğine dikkat çekiliyor. 'Baskı ve tehditler karşısında ülkeyi terk etme hakkı, uluslararası haklar başta olmak üzere başka insan haklarından yararlanabilmek için gerekli bir ön şart olarak kabul edilir' vurgusu yapılan rapor, AKP hükümetinin engellemeleri sonrası, baskıdan kaçmaya çalışanların sayısındaki olağanüstü yükselişi de resmi istatistiklerle ortaya koyuyor. New York'ta temsilciliği bulunan ve AKP iktidarının yayımladığı ilk OHAL kararnamesiyle kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, daha önce de 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin aydınlığa kavuşturulması gerektiğini vurgulayarak başta Birleşmiş Milletler olmak üzere çeşitli uluslararası organlara hitaben bir metin yayınlamış, bağımsız uluslararası bir heyetin darbe girişimini incelemesi ve Erdoğan rejiminin hala izah edemediği çelişkileri açığa kavuşturması için’ çağrı yapmıştı. Vakıf, darbe sonrası yapılan uygulamaların, hükümetin oluşan korku atmosferini suiistimal ederek her türlü muhalefeti ezmeyi hedef alan kasıtlı bir çaba içinde olduğunu gösterdiğine de dikkat çekmişti.

DARBEYLE SUÇLANAN ERLERİN FERYADI
’TSK terör örgütü mü?....'

Darbe girişimi gecesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan olaylara ilişkin davaya tutuklu erlerin savunmaları damgasını vurdu. İlkokul mezunu olduğunu söyleyen tutuklu er Ahmet Özdemir, “Ben Anayasa nedir bilmem. Ben ilkokul mezunuyum. Kaynakçıyım. Vatana ihanet edemem. Ben 15 Temmuz tarihinde 5 günlük askerdim. İlk iki gün tuvalet temizledim, 2 gün bulaşık yıkadım, sonra da tatbikat diye götürüldüm. Böyle bir suçu işlemeyeceğim açıkça ortadadır.' sözlerini kullandı. Aleyhine tek delilin havaya ateş atması yönünde olduğunu söyleyen Gökhan Perktaş da, '“Ben o gün hiçbir şey yapmadım. Korku ve tehdit altında havaya ateş ettim. Bir tane vatandaşa zarar vermedim. Türk Silahlı Kuvvetleri terör örgütü ise müebbet verin, ama Türk Silahlı Kuvvetleri terörist değil ise adalet istiyorum” dedi.

ZAM YAĞMURU BAŞLADI!
Benzine, Motorine ve LPG'ye zam geldi

Akaryakıt fiyatlarına zam yapıldı. Yeni zam benzine 18, motorine 15 ve LPG’ye 12 kuruş olarak yansıyacak. Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası PUİS, benzin ve mazot fiyatlarına gelen zamları ve indirimleri artık internet sitesinden açıklamayacağını duyurmuştu. Sansür uygulamasına tepki gösteren vatandaşlar zam kararına tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getirdi.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Yorumları Listele

Facebook Yorumları

Bir sonraki videoyu

The Best Zach King Magic Vines 2018
26 Nov 2018
The Best Zach King Magic Vines 2018
Redbulcomx · 62 Görüntüleme