Mirdes Tuber
Mirdes Tuber 22 Mar 2018
14
watermark logo

Bir sonraki videoyu

Veysel Mutlu - Hapis De Yatarım Şarkısı dinle
12 Aug 2018
Veysel Mutlu - Hapis De Yatarım Şarkısı dinle
Redbulcomx · 165 Görüntüleme

Okan Dinçer - Mutlu Ol (1972)

 350 Görüntüleme
Kategori: Müzik

Okan Dinçer - Mutlu Ol (1972) Okan Dinçer’s one and only solo record, Mutlu Ol / Nocturne My Love were released in 1972. He played with Süheyl Denizci Orchestra for this song, which he has performed as a vocalist once and for all. He was actually one of the best keyboard players in Turkey and called “the master of Hammond keyboard” hence he bought a Hammond keyboard from İncirlik American Air Base in 1963.

Okan Dinçer at al., started their music career in 1964, founding the band named Mavi Gölgeler. In 1966, Dinçer left the band and founded another band named Okan Dinçer ve Kontrastları. Mühür Gözlüm, he played with Erkut Taçkın in 1968, can be considered a milestone in his career.

---------------------------------

Okan Dinçer’in ilk ve tek solo plağı “Mutlu Ol / Nocturne My Love” 45’liği 1972’de yayınlanmıştır. 45’likte “Mutlu Ol” şarkısını Süheyl Denizci Orkestrası ile, “Nocturne My Love” şarkısını ise Kontrastlar grubuyla kaydetmiştir

Okan Dinçer müzik hayatına ilk olarak Çukurova Koleji’nde iken başlamıştır. 1962 yılında, yarı profesyonel olarak Zafer Dilek (Gitar), Okan Dinçer (Org) ve İzzet Bici (Solist) İstanbul’da çeşitli mekanlarda çalmışlardır.

Aslında Okan Dinçer 1972 yılında yayınlamış olduğu plak dışında solistlik yapmamıştır. O dönemde, Türkiye’de en önemli klavyecilerindendir ve Hammond org ustası olarak anılır. Zafer Dilek röportajında, “ Rahmetli Okan’ın bir Hammond orgu vardı. İncirlik’teki Amerikan üssünden almıştı 17 bin liraya,  o zaman çok büyük para, 1963 falan. Hammond bir tek bizdeydi” diye anlatmıştır.

Okan Dinçer ve arkadaşları profesyonel olarak müzik hayatına ilk kez 1964 yılında; Zafer Dilek, Kamil Erginöz ve İzzet Bici’yle birlikte Mavi Gölgeler aldı grubu kurarak girmişlerdir. Daha sonra Okan Dinçer bu gruptan ayrılarak, 1966 yılında, “Okan Dinçer ve
Kontrastları” adlı grubu kurmuştur. Erkut Taçkın’ın, bu orkestra ile 1968 yılında yaptığı “Mühür Gözlüm” adlı 45’lik plağı, kariyerinde önemli mihenk taşıdır.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Yorumları Listele

Facebook Yorumları

Bir sonraki videoyu

Veysel Mutlu - Hapis De Yatarım Şarkısı dinle
12 Aug 2018
Veysel Mutlu - Hapis De Yatarım Şarkısı dinle
Redbulcomx · 165 Görüntüleme