Mirdes Tuber
Mirdes Tuber 22 Mar 2018
14
watermark logo

Bir sonraki videoyu

Ağrı Dağı Efsanesi - Deli Gönül Neylersin (1972)
22 Mar 2018
Ağrı Dağı Efsanesi - Deli Gönül Neylersin (1972)
Mirdes Tuber · 236 Görüntüleme

Stephan Umutyan - Bekleyiş (1972)

 204 Görüntüleme
Kategori: Müzik

Stephan Umutyan - Bekleyiş (1972) Stephan Umutyan’s eager interest in instrumental music started when he first listened to the famous band, The Shadows in 1962, and he immediately learned to play the guitar. After a while, he joined Milliyet inter-high school Western music contests in successive years and received the best rhythm guitarist player award the first year, and the best solo guitarist award the next.

All those successes brought him the opportunity of being a part of Cem Karaca’s Kardaşlar, Unfortunately, it was hard to juggle several tasks at once, and just because his high school education was still going on, he had to left Kardaşlar.

He studied architecture in college, yet went on his music career; even played with The Shadows! Erol Evgin, Sıfır Virgül Bir, Melih Kibar and Yaz Baltacıgil were, foremost, some of the names he played with. Now he lives in Paris, comes to Turkey about four times a year, and comes together with old friends to take a trip down memory lane and of course to make music.

---------------------------

Stephan Umutyan 1949 senesinde Kadıköy Moda’da doğar. 1962 senesinde “The Shadows” grubuyla tanışır ve kendi ifadesiyle “enstrümantal müziğin hastalık şeklinde tutkunu" olup gitara başlar. Milliyet liselerarası hafif batı müziği yarışmalarına Saint-Joseph lisesiyle katılır ve Türkiye çapında bir sene en iyi ritm gitar, sonraki sene en iyi solo gitarist ödüllerini kazanır. Bunun sonucu olarak Cem Karaca kendisini o zamanki grubu olan Kardaşlar’a alır. Fakat Saint Joseph lisesi ve tam profesyonel müzik & turneler birarada yürümez ve Umutyan Kardaşlardan ayrılır.

Akabinde Devlet Güzel Sanatlar Akademisinin Mimarlık bölümüne girer. Bu dönemde Erol Evgin ve Sıfır Virgül Bir ile çalışma ilişkileri olur. Ayrıca Melih Kibar, Yaz Baltacıgil gibi isimlerle birlikte bir de grubu vardır ve her cumartesi İstanbul Yelken Kulübünde çalarlar. Bu arada harçlık için stüdyolarda plaklarda stüdyo gitaristi gibi çalışırken bir prodüktör arkadaşı “Anadolu tipi müzikleri Shadows tarzında yapmayı düşünmez misin?” diye sorar. Böylece Çayda Çıra ve Bekleyiş plağı çıkar. Bunu takiben bolca konser verdiği yeni bir dönem başlar Umutyan için.

Ardından Siluetlerin orgcusu Meti Alatlı ile tanışır, “Alaturkadan alamooga esinlemeler” adlı LP’sinde, değişik gitarlar ve sitar çalar. Alatlı, vefatına kadar en iyi arkadaşı olarak kalır.

Önce akademiyi, peşinden askerliği bitirir ve Fransa’ya yerleşip işini kurar. 20 sene boyunca müzik yapmaz. Bir gün büyük bir tesadüf sonucu 1995 yılında Paris’te, eskiden çaldığı arkadaşlara rast gelir ve zevk için çalarken kendilerini Johnny Hallyday’in bateristi ile Paris’te konserlerde bulurlar.

Paris’teki mimarlık ve mühendislik bürosundan emekli olan Umutyan şimdilerde bir org, 3 gitar ve 1 bateri ile aynı tarz müziğe devam etmektedir.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Yorumları Listele

Facebook Yorumları

Bir sonraki videoyu

Ağrı Dağı Efsanesi - Deli Gönül Neylersin (1972)
22 Mar 2018
Ağrı Dağı Efsanesi - Deli Gönül Neylersin (1972)
Mirdes Tuber · 236 Görüntüleme