Mirdes Tuber
Mirdes Tuber 18 May 2018
15
watermark logo

Bir sonraki videoyu

Sinan Akçıl - Telefon/şarkısını dinle
07 Aug 2018
Sinan Akçıl - Telefon/şarkısını dinle
Sinan Akçıl · 110 Görüntüleme

Telefon Dinlenmeleri - Telefonum Dinleniyorum?

 147 Görüntüleme
Kategori: Diğer

Sosyal Medyayı İkiye Bölen Ses Kaydını İfşa Ediyoruz! (Herkes Başka Duyuyor) Her Dinleyenin Başka Duyduğu Ses Kaydının Sırrını Açıklıyoruz! (Noktayı koyduk)

Daha öncesinde bunun sarı mı mavi elbise mi olayı vardı. Bu da ona birebir benzer bir durum aslında.

Peki her birimizin farklı duymasını sağlayan şey ne? Ne oluyor da bazılarımız erkek sesinden Laurel duyuyorken bazılarımız kadın sesinden Yanny duyuyoruz.

Şimdi arkadaşlar kimse çıldırmadı. Twitter’dan Dylan Bennet isimli bir kişi olayı açıkladı. Durum şu: eğer siz yüksek frekans bölgelerindeki ses dalgalarını duyabiliyorsanız muhtemelen Yanny sesini duyuyorsunuz. Tabi bunun ikisini de duyabilirsiniz. Fakat yüksek frekans bölgelerindeki sesleri duyamıyorsanız o zaman yüksek ihtimalle Laurel duyuyorsunuz.

Hazırladığı videoda ses dalgalarının HQ ve LQ’larını kapatarak bizlere olayı görsel olarakta açıklamış. Bu şu demek arkadaşlar bi bass bölgesini kapatıp dinletiyor bir de tiz bölgesini. Yani olay tamamen bass ve tiz bölgesi ile ilgili. Sadece kendiniz olarak düşünmeyin yüksek frekans bölgelerini daha güçlü veren bir cihazla veremeyen cihaz arasında da duyduğunuz şey değişebilir. Mesela telefonla dinlerken Laurel duyabilirsin ama aynı sesi evde bilgisayardan dinlerken Yanny olarak duyabilirsin. Ya da tam tersi.

Ses üst üstte kaydedilmiş iki ayrı sesten oluşuyor aslında. Yani kısaca aslında aynı anda her ikisini de söylüyor. Mesela orijinal kayıt üzerinden bir araç geliştirmişler. O araçta orijinal ses üzerinden farklı frekans bölgelerini duyabiliyorsunuz.

Yalnız Ekşi Sözlük’te çok ilginç bir entry’ye denk geldik. Yazarın adı yahbeste. İddiası da şu Laurel ve Yanny isimli kadın giyim markalarının birleşme virali olabilir diyor. Şimdi iki farklı marka var ve ikisi de aynı sektörde. Eğer arkadaşın söylediği şey gibi bir şey çıkarsa harbiden bizce de yüzyılın dijital reklamcılık hamlesi olmuş olur.

Anlayacağınız ortada çok da büyük bir gizem yok. Sadece bilindik insan doğasının etkiye gösterdiği bir tepki mevcut. Kulaklarımızın duyma frekansındaki minimal farklılıklar, bu tür bir karmaşa yaratıyor sadece.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Yorumları Listele

Facebook Yorumları

Bir sonraki videoyu

Sinan Akçıl - Telefon/şarkısını dinle
07 Aug 2018
Sinan Akçıl - Telefon/şarkısını dinle
Sinan Akçıl · 110 Görüntüleme